Laneno seme je biljna hrana koja se smatra najbogatijim izvorom esencijalnih omega 3 masnih kiselina i sve je češće upotrebljivan. Takođe je bogat izvor vitamina i oligoelemenata (kalcijuma, kalijuma, fosfora, cinka, mangana, selena) i fitoestrogene. Seme lana (Linum usitatissimum) je poteklo sa Bliskog istoka, ali se sada uzgaja širom sveta. Laneno seme je najčešće smeđe ili žute boje, a može se naći u obliku semena, ulja, praha, tableta, kapsula i brašna. Većina stručnjaka preporučuje mleveno laneno seme, zato što je lakše varljivo.
Laneno seme je veoma korisno u prevenciji raznih bolesti, ali i za gubitak težine.
Čak i ako je laneno seme malo, ima odlične nutritivne vrednosti. Sastoji se od 29% ugljenih hidrata, od kojih su 95% vlakna. Takođe se sastoji od 42% masti i 18% proteina. Bogato je aminokiselinama argininom i glutaminom koji su važni za zdravlje srca i imuno sistema.
Laneno seme je dobar izvor tiamina (vitamin B1), bakra, magnezijuma, fosfora, i molibdena. Laneno seme (100g) sadrži 534 kalorija, dok jedna supena kašika (10g) sadrži sledeće vrednosti:
Kalorije: 55
Voda: 7%
Proteini: 1,9 grama
Ugljeni hidrati: 3 grama
Šećer: 0,2 grama
Vlakna: 2,8 grama
Masti: 4,3 grama
Laneno seme može dosta da pomogne u očuvanju zdravlja i lečenju raznih bolesti, zahvaljujući svojim raznim lekovitim svojstvima. U daljem tekstu ćemo vam navesti najbolje prednosti ove biljke.
Kao što smo kroz tekst do sada govorili, laneno seme ima dosta dobrih svojstva koja su dobra za ljudski organizam. Laneno seme možemo koristiti na sledeće načine:
Kao što smo već rekli, laneno seme je odličan saveznik u borbi protiv mršavljenja. Laneno seme zbog vlakana koje poseduje ubrzava varenje, daje osećaj sitosti i reguliše nivo šećera u krvi.
Ukoliko želite da iskoristite maksimum lanenog semena, preporučuje se da se konzumira mleveno laneno seme.
Smatra se da će lan dati najbolje rezultate u mršavljenju ukoliko se koristi sa jogutom. Kombinacija ova dva proizvoda ubrzava metabolizam i umiruje nervozna creva. Potrebno je samo pomešati jednu supenu kašiku lana sa pola šolje probiotskog jogurta. Ova kombinacija se pije pola sata pre doručka na prazan stomak.
Još jedan predlog je kombinacija kefira i lanenog semena. Kefir doprinosi boljoj otpornosti organizma i jača imuno sistem, a i smanjuje želju za nezdravom hranom. Najbolje je pomešati 100ml kefira i kašiku lanenog brašna i konzumirati ujutru za doručak.
Laneno seme se može pronaći u prodavnicama zdrave hrane, kao i u mnogim marketima po dosta pristupačnoj ceni. Zbog svoje veoma dobre nutritivne vrednosti, kao i mnogobrojnih koristi, preporučuje se da se uvrsti u svakodnevni život. Naravno, za osobe koje imaju nekih zdravstvenih problema, najbolje bi bilo da se posavetuju sa svojim lekarom pre korišćenja ove namirnice.